قالی و قالیچه


 برای بافت قالی بعدازاتمام چله کشی کاربافت شروع می شود که برای نقش زنی به طریقه  سنتی وبه دو روش کارمی شود یانقشه راازروی دستورمی زنند دستورتکه ای قالی دراندازه کوچک حدود۱۰در۱۰سانتیمتراست که نقشه موردنظربافنده روی آن بافته می شودودرهنگام شروع بافت قالی مثل نقشه جلوی بافنده گذاشته می شودوطرح به صورت ذهنی (نه ازروی کاغذ شطرنجی )روی قالی زده می شوداین دستوربرای مدتهاشاید چندنسل باقی می ماندیابه صورت ذهنی باف این کارانجام می شودکه دراین صورت بافنده ازذهن خوداستفاده کرده وطرحهایی که قبلاٌدیده یاخودبرروی قالیهای دیگرزده برروی قالی پیاده می کنند .


برای استحکام کاردردوطرف قالی به هنگام بافت شیرازه پیچی به صورت حصیری(گیس باف می شوند).موادقالی همانطور که ذکرشدنخ چله (تار)ازموی بزیامخلوط مو وپشم است وپود(تپ)هم یاازپنبه یاازپشم که نوع پشمی آن کیفیت قالی رابهترمی کرده ورند آن نیز که به معنی پرزقالی است معمولاًازپشم استفاده می شده ودرسالهای اخیر درپاره ای موارد به ندرت درصورت نبودن یک رنگ دلخواه پشمی ازنخهای مصنوعی (اکریلیک)استفاده شده که دراین موردکیفیت قالی پایین می آید. رج شمارقالیهای سنتی پایین درحدود۲۵-۳۵ بوده واندازه های آنهادرحدود۵/۱در۳بوده ولی اندازه های مختلف مثل پادری دراندازه های ۵۰در۷۰ ذرع ونیم یاپشتی معمولاٌ۷۰در۷۰متر ویاقالی ۲در۳متر نیز بافته می شود.


  گره قالی های بافت منطقه (بسته به نوع محل )ازهردونوع ترکی باف وفارسی باف هستند.برای بافت هرمترقالی ازحدود ۴کیلو مواداستفاده می شودوبرای بافت یک قالی ۵/۱ در۳راکه به طورسنتی وبانقشه ذهنی کارمی شود حدود۵/۳ تا۴ماه وقت لازم است.


درحال حاضربرای بافت قالی معمولاًطبق سفارش سازمانهای فعال درتوسعه بافتها یاافرادخصوصی انجام می شودبه اندازه نقشه سازمانهای سفارش دهنده مثل شرکت فرش،جهاد سازندگی معلوم بوده ونقشه هاهم درطرحهای اراک –اصفهان – آباده­ – کاشان و … بر روی دارهای استاندارد فلزی یا چوبی که اغلب عمودی هستند و از طریقه گره زدن طریق همان سازمانها در اختیار آنها قرار گرفته بافته می شود . در حال حاضر نیز تعداد افراد معدودی هستند که نقش های قدیمی را سفارش داده و بافندگان می بافند . قالیهایی که در حال حاضر برای سازمانهای مذکور بافته می شوند از تار و پود پنبه ای و پرز پشمی بافته می شوند . به جز یک نوع قالی به اسم یلمه که تار و پود و پرز همه از پشم هستند در ضمن رجشمار این قالی بین ۳۰ تا ۴۰ می باشند .


, , , , , , , , ,

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *