قیمت فرش ماشینی

آخرین بروزرسانی در

قیمت فرش ماشینی قیمت انواع فرش ۷۰۰ شانه، ۱۰۰۰ شانه، ۱۲۰۰ شانه


برای اطلاع از قیمت فرش ماشینی و آگاهی از قیمت انواع فرش ۷۰۰ شانه، ۱۰۰۰ شانه، ۱۲۰۰ شانه لازم است که ابتدا به تفاوتهای میان ،انواع فرش ماشینی، بپردازیم. آنچه که به طور معمول ،تفاوت میان انواع فرش ماشینی، را نمایان می سازد شانه فرش، می باشد. ،فرش ۱۲۰۰ شانه، ،فرش ۱۰۰۰ شانه، ،فرش ۷۰۰ شانه، ،فرش طرح ۷۰۰ شانه، ،فرش ۵۰۰ شانه، ،فرش ۴۴۰ شانه، ،فرش ۳۵۰ شانه، و ،فرش ۳۲۰ شانه، ،تفاوت انواع فرش ماشینی، را بر حسب شانه فرش، نمایاین می سازند. البته ،فرش ۱۴۰۰ شانه، یا ،فرش ۱۵۰۰ شانه، نیز که در آینده ای نه چندان دور به این خانواده اضافه می شود را فعلا از قلم انداختیم.

عوامل تاثیر گذار بر ،قیمت فرش ماشینی، را می توان از جهات مختلف تعریف و توصیف کرد. برخی از این عوامل موثر بر قیمت فرش ماشینی عبارتند از:


خرید فرش از کارخانه


شانه فرش ماشینی – شانه و تراکم فرش ماشینی


منظور از شانه و تراکم فرش ماشینی در حقیقت بیان ریزبافتی و درشت بافتی ،فرش ماشینی، میباشد. مسلما هرچه شانه و تراکم فرش ماشینی، بالاتر باشد، در اصطلاح فرش ریزباف تر خواهد بود. در حقیقت ،شانه فرش ماشینی، و تراکم فرش ماشینی، آن چیزی است که در فرش دستباف به رجشمار فرش و یا خانه شمار فرش، معروف است.

شانه فرش ماشینی، و یا به عبارت دیگر ،شانه و تراکم فرش ماشینی، هرچه بالاتر باشد تعداد گره های به کار رفته در بافت فرش بیشتر شده و این ریزباف شدن فرش باعث می شود، نمای فرش واضح تر شود؛ که در اصطلاح گفته می شود : رخ فرش خوب است! یا فرش رخ خوبی دارد! شاید بهترین مثال امروزی برای توضیح و تبیین شانه و تراکم فرش ماشینی، استفاده از مفهوم “پیکسل” باشد که در رابطه با انواع دوربین و تصویر کاربرد دارد. ،شانه و تراکم فرش، در حقیقت پیکسل های ،فرش ماشینی، می باشند که اگر تعداد این پیکسل ها کم باشد، نمای و یا رخ فرش زیبایی خود را از دست خواهد داد. و البته هرچه تعداد این پیکسل ها افزایش یابد – همانگونه که در مورد تصویر نیز این گونه است – وضوح رخ فرش ماشینی و یا نمای فرش ماشینی، افزایش و بهبود پیدا خواهد کرد.


شانه فرش ماشینی

در تعریف شانه فرش ماشینی، ،شانه فرش، آن را ” ،تراکم عرضی فرش، ” نیز نامیده اند. به عبارت روشن تر در ،فرش ماشینی، دو نوع تراکم وجود دارد: الف) تراکم عرضی فرش ماشینی ب) تراکم طولی فرش ماشینی .

تراکم عرضی فرش ماشینی، همان است که ما آن را به عنوان ،شانه فرش، ،شانه فرش ماشینی، می شناسیم. برای فهم بهتر و آسانتر مفهوم ،شانه فرش ماشینی، باید مثالی را برای شما مطرح کنم تا مطلب روشن شود؛ فرش کنید که شما یک فرش ماشینی، را می بینید و وقتی از فروشنده می پرسید شانه فرش، چند است او می گوید این فرش ماشینی، فرش ۵۰۰ شانه یا فرش ۷۰۰ شانه، یا ،فرش ۱۰۰۰ شانه، و یا ،فرش ۱۲۰۰ شانه، است. برای اینکه از صحت این مطلب آگاه شوید و با اطمینان خاطر اقدام به ،خرید فرش ماشینی، مورد نظر خود کنید یک شیوه اندازه گیری وجود دارد.

وقتی کسی می گوید این فرش ۱۰۰۰ شانه، است یا این فرش ۱۲۰۰ شانه، است در حقیقت دارد به شما این مطلب را عنوان می کند در یک متر از عرض این نوع فرش ماشینی، ۱۰۰۰ گره ( برای فرش ۱۰۰۰ شانه ) و یا ۱۲۰۰ گره ( برای فرش ۱۲۰۰ شانه ) وجود دارد. شما به راحتی می توانید با مشاهده پشت فرش و اندازه گیری آن ،شانه فرش، ،شانه فرش ماشینی، مورد نظر خود را بیابید. شاید برای شما جای سوال باشد که ما نمی توانیم در فرصت محدود ۱۰۰۰ یا ۱۲۰۰ گره را در طول یک متر بشماریم. بله! حق با شماست و البته برای تعیین شانه فرش ماشینی، نیازی به این کار نیست!

شما می توانید ،شانه فرش ماشینی، ،شانه فرش، خود را با یک تقسیم ساده به دست آورید. مثلا در یک فرش ۱۰۰۰ شانه شما می توایند فقط ۵ سانتیمتر از عرض فرش را در نظر گرفته و آن را شمارش کنید. یعنی اگر در یک متر عرض فرش ۱۰۰۰ شانه، باید ۱۰۰۰ گره وجود داشته باشد در ۱۰ سانتیمتر عرض آن ۱۰۰ گروه و در ۵ سانتیمتر عرض آن ۵۰ گره وجود خواهد داشت. در مورد فرش ۱۲۰۰ شانه نیز موضوع مشابه است. اگر در ۱ متر عرض فرش ۱۲۰۰ شانه ۱۲۰۰ گره وجود دارد در ۱۰ سانتیمتر آن ۱۲۰ گره و در ۵ سانتیمتر آن ۶۰ گره وجود خواهد داشت.

برای محاسبه انواع شانه فرش ماشینی، ،شانه فرش، همچون فرش ۷۰۰ شانه، فرش ۵۰۰ شانه، و… نیز به همین منوال عمل می کنیم.


تراکم فرش ماشینی

همانطور که در بالا گفته شد ،تراکم فرش ماشینی، که به طور خلاصه ،تراکم فرش، یا ،تراکم، نیز گفته می شود در حقیقت منظور همان تراکم طولی فرش ماشینی، میباشد. به طور روشن و واقعی باید بگوییم که در اصل ،تراکم فرش ماشینی، یا تراکم طولی فرش ماشینی، به طور مستقل و مجزا، تاثیری در کیفیت بافت و تولید فرش ماشینی ندارد؛ و البته فرقی هم نمی کند که فرش ماشینی، مورد نظر شما فرش ۱۲۰۰ شانه، باشد یا فرش ۱۰۰۰ شانه، یا فرش ۷۰۰ شانه، و… .

تراکم فرش ماشینی، یا همان ،تراکم فرش، در حقیقت تابعی است از تراکم عرضی فرش ماشینی، که در اصطلاح از آن به عنوان ،شانه فرش ماشینی، ،شانه فرش، یاد می شود.


جنس فرش ماشینی – مواد اولیه به کار رفته و جنس فرش ماشینی

مسلما جنس فرش ماشینی، و مواد اولیه به کار رفته در بافت آن مانند هر جنس و محصولی دیگری در قیمت تمام شده آن برای تولیدکننده موثر است. برای همه ما نیز واضح است که کاهش قیمت تولید نیز چه در حوزه فرش ماشینی و چه در حوزه های دیگر، کاهش قیمت نهایی محصول تولید شده برای مصرف کننده را در پی خواهد داشت.

در حال حاضر در تولید فرش ماشینی از الیاف و اجناس گوناگونی استفاده می شود که هر یک از این الیاف به کار رفته در بافت فرش ماشینی، خصوصیات و ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. با توجه به اینکه با رشد و گسترش صنعت نساجی، الیاف و اجناس مختلفی و جدیدی وارد بازار تولید فرش ماشینی می شوند، اما با این حال می توان برخی از پرکاربردترین و مشهورترین الیاف شناسایی نموده و نام برد.

تقسیم بندی فرش ماشینی بر اساس جنس فرش ماشینی را که یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در تعیین ،قیمت انواع فرش ماشینی، می باشد می توان به این شکل بیان کرد:


خرید فرش از کارخانه

 


فرش ماشینی جنس اکرلیک یا آکرلیک

جنس اکرلیک یا آکرلیک، که در بافت فرش ماشینی استفاده می شود در اصل مقاوم ترین جنس از لحاظ ایستایی می باشد. مقاومت و ایستایی بالای فرش ماشینی به این معنی است که به اصطلاح این فرش ماشینی تا مدت زیادی نرم می ماند و به اصطلاح زیر الیاف آن به هم نمی چسبد و سفت نمی شود. ،فرش ماشینی جنس آکرلیک، یا ،فرش ماشینی جنس اکرلیک، خود دو گونه است:


فرش ماشینی آکرلیک معمولی – فرش ماشینی اکرلیک معمولی

به صورت کلی و عادی ،فرش ماشینی آکرلیک معمولی، ،فرش ماشینی اکرلیک معمولی، به دلیل ویژگی نخ آکرلیک دارای پرز می باشد. پرزدهی زیاد ،فرش ماشینی آکرلیک معمولی، ،فرش ماشینی اکرلیک معمولی، را می توان یکی از ویژگی های منفی آن به شمار آورد که تا مدتی (چند ماه پس از خرید) صاحبان خانه را اذیت می کند و نیاز به جاروکشی مداوم برای رفع پرزها دارد. البته این در صورتی است که فرش ماشینی ۱۰۰درصد آکرلیک، باشد.


فرش ماشینی آکرلیک هیت ست شده – فرش ماشینی اکرلیک هیت ست شده

فرش ماشینی آکرلیک هیت ست شده،فرش ماشینی اکرلیک هیت ست شده، در حقیقت از نظر جنس به کار رفته در بافت آن، با فرش ماشینی اکرلیک معمولی، یکسان است. البته با این تفاوت که الیاف و نخهای اکرلیک هیت ست، آمده است تا عیب پرزدهی زیاد ،فرش ماشینی اکرلیک، را بر طرف سازد. تکنولوژی هیت ست کردن الیاف فرش ماشینی، که جنس به کار رفته در ،فرش ماشینی اکرلیک هیت ست شده، نیز از آن بهره می برد، در حقیقت استفاده از فشار بخار آب برای بالا بردن قدرت چسبندکی الیاف موجود در ،نخ اکرلیک، است تا به آسانی از یکدیگر جدا نشوند.

هیت ست کردن نخ ها و به طور خاص آنچه ما آن را در ،فرش اکرلیک هیت ست شده، می بینیم تا حد زیای از پرزدهی فرش می کاهد و به گونه ای که شاید بتوان گفت در نگاه عادی ،پرزدهی فرش ماشینی، را متوقف می سازد.


فرش ماشینی جنس پلی استر

اگرچه ،فرش ماشینی پلی استر، ،فرش پلی استر، از لحاظ ظاهری براق تر از ،فرش ماشینی اکرلیک،فرش اکرلیک، است اما ویژگی ای که ،فرش ماشینی پلی استر، را از ،فرش ماشینی اکرلیک، متمایز می سازد ایستایی و دوام کمتر ،فرش ماشینی پلی استر، نسبت به ،فرش ماشینی اکرلیک، می باشد.

فرش ماشینی جنس پلی پروپیلن

 

فرش ماشینی جنس ویسکوز

 

فرش ماشینی جنس  بی سی اف BCF

 


اندازه فرش ماشینی – سایز و اندازه فرش ماشینی

سایز و اندازه فرش ماشینی نیز واضح است که در قیمت فرش ماشینی، تاثیر گذار است. به ویژه اگر به این نکته واقف باشیم که فرش ماشینی، مثل فرش دستباف، نیست که یک کالای هنری به حساب آید. بلکه فرش ماشینی یک کالای صنعتی است و قیمت آن بر حسب اندازه که به مترمربع محاسبه می شود، متغیر است.

فرش ماشینی ۲۴ متری

فرش ماشینی ۲۰ متری

فرش ماشینی ۱۵ متری

فرش ماشینی ۱۲ متری

فرش ماشینی ۹ متری

فرش ماشینی ۶ متری

فرش ماشینی ۴ متری

فرش ماشینی ۳ متری

فرش ماشینی ۲ متری

فرش ماشینی ۱٫۵ متری

 

 


 

برند فرش ماشینی – اعتبار و برند فرش ماشینی

برند فرش ماشینی، نیز یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در تعیین قیمت فرش ماشینی، قیمت انواع فرش ماشینی، میباشد. مسلما در حوزه ،فرش ماشینی، نیز، مانند حوزه های دیگر همچون گوشی و کیف و کفش و تلویزیون و… اعتبار و برند فرش ماشینی، در قیمت نهایی آن تاثیرگذار خواهد بود.

نوع فرش ماشینی – بافت و نوع فرش ماشینی

از دیگر عوامل تاثیرگذار در تعیین قیمت فرش ماشینی، بافت و ،نوع فرش ماشینی، می باشد. نوع فرش ماشینی، از این جهت در ،قیمت فرش ماشینی، به صورت واضح روشن تاثیر گذار است که انواع مختلف فرش ماشینی،  بافت های گوناگونی دارند و این تفاوت در بافت فرش ماشینی، تفاوت در جنس مواد اولیه و الیاف به کار رفته در آن و همچنین تفاوت در شانه و تراکم فرش ماشینی، را به همراه دارند که پیش تر در مورد آنها به حد کافی سخن گفته شد.


یک دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید
به بالای صفحه بردن