راهنمای جامع خرید بهترین فرش ماشینی کاشان متناسب با بودجه و نیاز شما

این مقاله در واقع یک راهنمای جامع در زمینه خرید فرش ماشینی کاشان است! قبل از پاسخ به این سوال که بهترین فرش ماشینی کاشان چیست؟ باید ابتدا اشاره کرد که در زمان انتخاب فرش ماشینی، علاوه بر طرح فرش و زیبایی آن، به موارد دیگری نیز باید دقت نمود. در واقع اختلاف بسیار زیاد قیمت دو فرش، بیشتر از اینکه به برند شرکت سازنده مربوط باشد، به علت تفاوت در مواردی مانند میزان تراکم و شانه، جنس نخ تار و پود فرش، تعداد رنگ به کار رفته و … می باشد.

شما با شناخت دقیق هر یک از این موارد می توانید فرشی متناسب با نیاز و بودجه خود انتخاب و خریداری کنید.

در مقاله آموزشی زیر سعی شده است تا مهمترین فاکتورهای تاثیرگذار در کیفیت و قیمت فرش ماشینی به شما مخاطبین محترم شرکت قالی کاشان معرفی شوند، تا با آگاهی کامل و به صورت تخصصی فرش مورد نیاز خود را انتخاب و با اطمینان خاطر اقدام به خرید فرش خود کنید.

گام اول: انتخاب نوع طرح فرش ماشینی کاشان

در هنگام خرید فرش ماشینی، اولین فاکتوری که شما را به سمت خود جلب می کند، طرح فرش است. به همین دلیل، در زیر به معرفی تعدادی از پرفروش ترین و محبوب ترین طرح های فرش ماشینی کاشان می پردازیم.

فرش طرح افشان کاشان:

طرح فرش افشان بدون حوض وسط فرش می باشد. و دارای حاشیه است که ترکیبی از گل و ساقه گل است. فرش افشان از جمله طرح هایی است که ترکیبی از طرح فرش دستباف و طرح فرش کلاسیک را در خود جای داده است، و همواره بروز شده است.

هیچ گاه طرح این فرش ماشینی، قدیمی یا از مد افتاده نمی شود. به همین خاطر فرش ماشینی طرح افشان، از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و جزو فهرست پر فروشترین فرش های ماشینی به شمار می رود.

این کارخانه نیز کلکسیونی از جدیدترین طرح های فرش افشان کاشان را برای شما گردآوری کرده است، که در زیر نمونه هایی از آن را مشاهده می فرمایید:

فرش طرح خشتی کاشان:

اگر به معماری و طراحی های قدیم ایران علاقه مند باشید، فرش خشتی کاشان بسیار بیشتر همسو با سلیقه شما خواهد بود. ایرانیان باستان پیشتر از طرح های متقارن و چهارگوش، یا لوزی در طراحی های معماری مساجد و بناهای مهم شهر استفاده می کرده اند. منشا طرح این فرش برگرفته از این مطلب است.

در حال حاضر برخی از طرح های خشتی فرش کاشان به سبکی خاص و مدرن طراحی شده، و برخی نیز سعی در حفظ اصالت گذشته خود کرده اند.

این کارخانه نیز کلکسیونی از جدیدترین طرح های فرش خشتی کاشان را برای شما گردآوری کرده است که در زیر نمونه هایی از آن را مشاهده می فرمایید:

فرش طرح حوض نقره کاشان:

این فرش جزو جدیدترین و پرفروشترین فرش های ماشینی کاشان بوده، که دارای سبکی بخصوص و مدرن گونه است. و دارای حوض در وسط است به گونه ایی که این حوض توسط چهارضلعی هایی بسیار زیبا احاطه شده است.

فرش حوض نقره مختص سلیقه هایی است که مدرن بودن طراحی و نقشه فرش از اهمیت بیشتری برخوردار است. البته در طراحی فرش حوض نقره از عناصر کلاسیک فرش نیز بهره گرفته شده است.

این کارخانه نیز کلکسیونی از جدیدترین طرح های فرش حوض نقره کاشان را برای شما گردآوری کرده است که در زیر نمونه هایی از آن را مشاهده می فرمایید:

فرش طرح باغ ارم کاشان:

اگر به شهر شیراز سفر کرده باشید، حتما از باغ ارم شیراز دیدن کرده اید. یا حداقل اسم این باغ به گوشتان خورده است. طراحان این فرش بخاطر سبکی خاص در گل آرایی این فرش، و احاطه شدناین فرش با بوستانی از گل ها، نام این طرح خاص را فرش باغ ارم نامیدند. و منشا نام گذاری این فرش نیز به همین خاطر است.

طرح باغ ارم دارای یک حوض مملو از گل های زیبا و رنگارنگ در وسط فرش است. و این حوض توسط چهارضلعی هایی با گل هایی از سبک های متفاوت سرتاسر احاطه شده است.
شگفتی طراحی این فرش ماشینی در حاشیه این فرش است و به گونه ای است که نه می توان گفت حاشیه دارد و نه می توان گفت حاشیه ندارد. با دیدن این فرش ترکیبی ازابهام و زیبایی در ذهن شما تنین انداز می شود.

این کارخانه نیز کلکسیونی از جدیدترین طرح های فرش باغ ارم کاشان را برای شما گردآوری کرده است که در زیر نمونه هایی از آن را مشاهده می فرمایید:

گام دوم: انتخاب تراکم و شانه فرش ماشینی کاشان

برخلاف طرح فرش که تاثیر چندانی در قیمت فرش ندارد، میزان تراکم و شانه فرش تاثیر مستقیمی بر کیفیت و البته قیمت فرش ماشینی دارد.

در این بخش به توضیح هر یک از این اصطلاحات می پردازیم و به شما آموزش می دهیم که چطور می توانید با استفاده از یک خط کش ساده متوجه شوید که تراکم و شانه یک فرش چه مقدار است.

در ابتدا ببینیم که شانه و تراکم فرش دقیقا به چه معناست؟

شانه فرش چیست؟

شانه فرش چیست؟ به تعداد گره های موجود در یک متر از عرض فرش شانه گفته می شود.

برای مثال یک فرش 1000 شانه واقعی باید در یک متر از عرض فرش 1000 گره وجود داشته باشد و این یعنی در 10 سانتی متر از عرض فرش باید 100 گره وجود داشته باشد، و همینطور در 10 سانتی متر از عرض یک فرش 700 شانه باید 70 گره وجود داشته باشد.

پس شما به راحتی با استفاده از یک خط کش می توانید تست کنید که آیا مقدار شانه درج شده روی فرش واقعی است یا خیر!

تراکم فرش چیست؟ به تعداد ردیف پود موجود در یک متر از طول فرش تراکم فرش گفته می شود.

از آنجا که در دستگاه های جدید، به ازای هر ردیف از گره های فرش سه ردیف پود استفاده می شود، پس می توان گفت مقدار تراکم فرش برابر است با تعداد گره های موجود در یک متر از طول یک فرش ضرب در سه!

شانه و تراکم فرش ماشینی

اما در دستگاه های قدیمی تر که فرشهایی با تراکم 350 و 440 و 500 بافته می شد به ازای هر گره دو ردیف پود استفاده می شد، پس در این فرش ها تراکم فرش برابر است با تعداد گره های موجود در یک متر از طول فرش ضرب در دو!

پس شما باز هم به راحتی می توانید تنها با استفاده از یک خط کش ساده متوجه شوید که آیا مقدار تراکم درج شده روی فرش واقعی است یا خیر!

برای مثال یک فرش با تراکم 3000 باید در یک متر از طول آن 1000 گره و در 10 سانتی متر از طول فرش 100 گره وجود داشته باشد.

یک راز بزرگ در خرید فرش ماشینی!

در تولید فرش ماشینی تغییر در مقدار شانه فرش به راحتی امکان پذیر نیست (و حتی در بسیاری دستگاه های جدید غیر ممکن است) اما مقدار تراکم فرش را می توان به راحتی تغییر داد. و متاسفانه برخی از تولید کنندگان فرش برای اینکه مقدار مواد مصرفی کمتری در تولید فرش استفاده کنند و هزینه تولید را کاهش دهند ، تراکم استاندارد فرش را کاهش می دهند. و مقدار تراکم درج شده روی فرش مقدار واقعی نیست!

تراکم استاندارد یک فرش ماشینی چه مقدار است؟

همانطور که اشاره شد، تراکم معمول و استاندارد یک فرش ماشینی سه برابر مقدار شانه فرش است. به طور مثال تراکم استاندارد یک فرش 1000 شانه 3000 و تراکم استاندارد یک فرش 1200 شانه 3600 می باشد.

البته امکان بافت یک فرش با شانه ثابت اما تراکم بالاتر نیز وجود دارد و می توان یک فرش را با شانه ثابت فشرده تر تولید کرد تا تعداد گره های بیشتری در طول فرش قرار بگیرد.

برای مثال فرش 700 شانه معمولا در دو تراکم 2100 و 2550 شانه بافته می شود. که در تراکم 2550 به جای اینکه در 10 سانتی متر از طول فرش 70 گره وجود داشته باشد 85 گره وجود دارد. معمولا برای بافت فرش های 700 شانه با تراکم 2550 از دستگاه های تمام کامپیوتری HCP استفاده می شود.

تاثیر شانه و تراکم بر قیمت خرید فرش ماشینی کاشان !

قیمت فرش علاوه بر میزان شانه و تراکم به موارد زیادی مانند تعداد رنگ فرش، جنس نخ، وزن فرش و حتی برند و معروفیت شرکت سازنده بستگی دارد، اما اگر تمام فاکتورهای دو فرش را ثابت در نظر بگیریم و تنها تفاوت در میزان شانه و تراکم فرش باشد، معمولا به این شکل با تغییر قیمت فرش مواجه هستیم:

  • فرش 700 شانه معمولا حدود 20% از فرش 500 شانه قیمت بیشتری دارد.
  • فرش 1000 شانه معمولا حدود 15% از فرش 700 شانه قیمت بیشتری دارد.
  • فرش 1200 شانه معمولا حدود 10% از فرش 1000 شانه قیمت بیشتری دارد.
  • فرش 1500 شانه معمولا حدود 40% از فرش 1200 شانه قیمت بیشتری دارد.

یکی دیگر از عواملی که بر کیفیت و قیمت فرش تاثیر مستقیمی دارد، جنس نخ های به کار رفته در تار، پود و خاب فرش است. در این بخش با متداول ترین نخ های به کار رفته در بخش های مختلف فرش آشنا می شویم و مزایا و معایب هر یک را معرفی می کنیم تا شما بتوانید متناسب با نیاز خود جنس فرش مطلوب خود را انتخاب کنید.

خر ید فرش ماشینی کاشان

بهترین جنس فرش ماشینی کاشان کدام است؟ 

این سوال، یک سوال بسیار کلی و در حقیقت اشتباه است! و دقیقا مثل این می ماند که کسی بپرسد بهترین جنس پارچه لباس کدام است؟! 

همه ما جنس لباس هایمان را با توجه به اینکه در چه شرایطی و برای چه منظوری می پوشیم و حتی اینکه در چه فصلی قصد استفاده از آن را داریم انتخاب می کنیم، و قطعا جنس پارجه لباس زمستانی ما با لباس تابستانی و جنس لباس کاری ما با جنس لباسهای مجلسی ما یکی نیست. و حتی جنس لباس یک کودک و یک فرد بزرگسال با هم متفاوت است. 

در خصوص انتخاب جنس فرش هم باید ابتدا این مساله را در نظر بگیرید که این فرش قرار است در چه محیطی و در چه شرایطی استفاده شود. برای مثال: 

  • آیا فرش ما در معرض نور مستقیم خورشید خواهد بود؟ 
  • آیا فرش در محلی قرار دارد که رفت و آمد زیادی وجود دارد (مانند مساجد و اماکن عمومی)، و یا در محلی کم رفت و آمد مانند اتاق شخصی خودتان؟
  • آیا در دکوراسیون شما اجسام سنگینی مانند مبل یا میز روی فرش قرار می گیرد یا خیر؟ 

و یا حتی مسائلی بسیار حیاتی تر که به سلامتی خانواده شما مرتبط است. برای مثال اگر برای اتاق کودکتان قصد خرید فرش دارید، حتما باید از فرشهای فیلامنتی استفاده کنید که پرزدهی نداشته باشد. 

انواع الیاف خاب فرش کاشان

در تولید فرش ماشینی از جنس نخ های خاب متنوعی از قبیل اکریلیک، پلی استر، پلی اوژن، پلی پروپیلین، ویسکوز و همینطور الیاف جدیدی مانند ابریشم بامبو استفاده می شود. نخ خاب در واقع همان نخ پرز فرش است و نجس این نخ  تاثیر مستقیمی در میزان کیفیت و همینطور قیمت فرش دارد. تا جایی که کیفیت نخ خاب فرش مهمترین عامل تعیین درجه کیفیت فرش ماشینی است. استفاده از هر یک از این الیاف مزایا و معایبی دارد که در ادامه به آن اشاره می کنیم. 

انواع الیاف خاب فرش ماشینی کاشان

اما قبل از اینکه به تشریح خصوصیات هر یک از این الیاف بپردازیم لازم است با چند اصطلاح آشنا شویم:

برگشت پذیری: به زبان خیلی ساده برگشت پذیری یعنی اینکه اگر نخ خاب فرش (پرز فرش) در اثر فشار خم شود آیا به راحتی به حالت قبلی خود بر می گردد یا نه! برای مثال فرض کنید پایه مبل شما مدتی روی فرش قرار گرفته و بعد از چند ماه با تغییر دکوراسیون مبل را جابجا می کنید، اگر فرش شما برگشت پذیری کمی داشته باشد جای پایه مبل تقریبا تا همیشه روی فرش باقی می ماند اما اگر الیاف فرش شما برگشت پذیری بالایی داشته باشد به راحتی فرش به حالت اولیه خود بر می گردد و اثری از جای پایه مبل باقی نخواهد ماند! 

علاوه بر این فرشهایی که الیاف آن برگشت پذیری پایینی دارد با راه رفتن روی فرش (یا به اصطلاح پاخور شدن فرش) به مرور زمان نرمی و لطافت خود را از دست می دهد. اما اگر الیاف فرش برگشت پذیری بالای داشته باشد تا سالیان سال همچنان نرم و لطیف باقی می ماند.

ارتفاع خاب: به ارتفاع نخ خاب فرش (پرز فرش) ارتفاع خاب فرش گفته می شود. 

فیلامنت و استیپل: به صورت کلی دو روش برای تبدیل الیاف مصنوعی به نخ وجود دارد. در حالت استیپل (تکه ای) نخ از به هم پیچیده شدن الیاف کوتاه (7 تا 15 سانتی متری) به هم تولید می شود. این شیوه دقیقا همان شیوه ریسندگی است که برای تولید نخ های پنبه ای و پشمی و … هم استفاده می شود. 

اما در حالت فیلامنتی (یکسره) هر یک از نخ از پیچیده شدن رشته های بی انتهای الیاف مصنوعی تولید می شود.

مهمترین مزیت نخ های فیلامنتی نسبت به نخ های استیپل این است که نخ های فیلامتی به هیچ وجه پرزدهی ندارند، چون تمام نخ به صورت تکنواخت و پیوسته می باشد. اما نخ هایی که از تکه های کوتاه الیاف و به سبک استیپل تولید می شوند پرزدهی دارند.

هیت ست شده: در واقع هیت ست کردن (تثبیت حرارتی) به عملیاتی گفته می شود که طی آن با استفاده از حرارت و بخار آب، پرزدهی نخ هایی که به شکل استیپل تولید شده اند را کاهش می دهند. در حقیقت با اینکار الیاف تشکیل دهنده نخ، بیشتر و محکمتر به هم می چسبند، و به همین دلیل پرزدهی نخ کاهش می یابد.

خرید فرش ماشینی اکریلیک کاشان

در حال حاضر بیش از 70 درصد فرش های ماشینی کاشان از جنس اکریلیک می باشد. در ادامه به مزایا و معایب این جنس از فرش اشاره می کنیم:

مزایای خرید فرش ماشینی اکریلیک کاشان:

اکریلیک جزو الیاف مصنوعی است و از نظر بازگشت پذیری هیچ یک از انواع دیگر الیاف (چه طبیعی و چه مصنوعی) به پای فرش اکریلیک نمی رسد! پس اگر در چیدمان دکوراسیون شما اجسام سنگینی مانند میز و مبل و کمد و … روی فرش قرار می گیرد و یا فرش در محلی با رفت و آمد زیاد قرار دارد، این جنس از فرش تا سالیان طولانی همچنان نرمی و لطافت خود را حفظ می کند و با تغییر دکوراسیون جای پایه مبل و میز روی فرش شما به جا نخواهد ماند.

نخ اکرولیک فرش ماشینی کاشان

بعلاوه، این نوع فرش عایق حرارتی خوبی است و به همین دلیل جایگزین بسیار خوبی برای فرشهای پشمی است. تا جایی که به این اکریلیک پشم مصنوعی هم گفته می شود.

این دو ویژگی اکریلیک (بازگشت پذیری بالا و عایق حراتی خوب) در بین تمامی الیاف منحصر به فرد است و تقریبا هیچ یک از الیاف طبیعی یا مصنوعی این دو ویژگی را به صورت همزمان ندارد!

استحکام این نوع نخ در حد متوسط و وزن آن از تمامی الیاف دیگر (به جز پلی پروپیلن) سبکتر است. 

جذب رطوبت این نخ بسیار کم و در حدود 1% است. پس خیلی نگران خیس شدن فرش خود نباشید چون به این جنس از فرش به راحتی خشک می شود.

این جنس از نخ نقطه ذوب ندارد و مقاومت آن در  مقابل حرارت بالاست، پس اگر شما یک شی داغ مانند اتو یا کتری را روی این فرش قرار دهید فرش شما هیچ آسیبی نمی بیند!

مقاومت این نوع نخ در برابر اشعه UV نور خورشید بالاست، پس اگر فرش شما در معرض تابش مستقیم نور خورشید است با انتخاب این جنس از فرش خیالتان از رنگ پریدگی و آسیب دیدن فرشتان راحت خواهد بود.

اما فرش های اکریلیک با تمام مزایایی که در بالا به آن اشاره شد معایبی هم دارد که در زیر به آن اشاره می کنیم:

معایب خرید فرش های اکریلیک کاشان:

پرز دهی نخ خاب فرش به عنوان یک نکته و امتیاز منفی برای این فرش به شمار می رود چرا که این پرزها می تواند برای ریه افراد به ویژه سالمندان و کودکان مضر و دارای عوارض باشد. پس به استفاده از فرش اکریلیک را برای اتاق کودک پیشنهاد نمی شود.

البته فرش های از جنس اکریلیک هیت ست شده پرز دهی بسیار کمتری دارند، اما حتی با این روش هم فرشی کاملا بدون پرز نخواهیم داشت.

یکی دیگر از معایب فرش های اکریلیک، عدم تجزیه پذیری این نوع از الیاف است که باعث آسیب به محیط زیست می شود.

شاید جالب باشد بدانید که فرش های اکریلیک در ایران، ترکیه، مصر و عربستان پر طرفدار است اما در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی به دلیل مسائل بهداشتی و زیست محیطی که در بالا به آن اشاره شد استفاده از نخ آکریلیک در خاب فرش مرسوم نبوده و حتی ممنوع شده است.

به طور کلی نخ آکریلیک نسبت به سایر الیاف متداول گرانتر بوده و به تبع آن، فرش های اکریلیک نیز جزو گرانترین نوع فرش در صنعت فرش ماشینی ایران می باشد.

خرید فرش ماشینی پلی استر کاشان

پس از فرش اکریلیک، بیشترین تولید فرش ماشینی کاشان به فرش پلی استر اختصاص دارد. در ادامه به مزایا و معایب این جنس از فرش ماشینی اشاره می کنیم:

مزایای خرید فرش ماشینی پلی استر کاشان :

شاید مهمترین مزیت خرید فرش های ماشینی پلی استر این (خصوصا برای طبیعت دوستان) این موضوع است که پلی استر پر کاربردترین و مهمترین لیف در بین تمام الیاف طبیعی و مصنوعی دنیاست. تا جایی که بیش از 50% تولید الیاف در دنیا را به خود اختصاص داده است. در برخی از منابع پلی استر را با نام اختصاصی PES نیز نمایش می دهند. از الیاف پلی استر در صنایع بسیار متنوعی (از پوشاک و فرش گرفته تا خودرو و…) استفاده می شود.

نخ پلی استر فرش ماشینی کاشان

البته این نوع فرش ها یک مزیت ویژه دیگر نیز دارند که باعث می شود خانواده هایی که فرزند کوچک دارند در هنگام خرید فرش ماشینی این نوع فرش را مورد توجه داشته باشند و آن مزیت ویژه این است که فرش های پلی استر، جزو فرش های بدون پرز و ضد حساسیت محسوب می شوند. به همین دلیل به ویژه برای اتاق کودک و یا برای افرادی که به پرز فرشهای اکریلیک حساسیت دارند استفاده از فرش های پلی استر پیشنهاد می شود.

این نوع نخ در بین سایر الیاف مورد استفاده در صنعت فرش ماشینی از چگالی متوسطی برخوردار است. چگالی پلی استر تقریبا برابر چگالی پشم طبیعی است. پلی استر از الیاف پنبه و ویسکوز سبک تر و از الیاف اکریلیک و پلی پروپیلن سنگین تر است.

از نظر استحکام، پلی استر جزو الیاف نسبتا محکم به شمار می رود. جذب رطوبت پلی استر به 1% هم نمی رسد و می توان گفت که تقریبا جذب آب این نوع نخ صفر است.

فرش های پلی استر از لحاظ مقاومت در برابر حرارت چندان ضعیف نیست، چون دمای ذوب الیاف پلی استر بین 250 تا 260 درجه است، البته این میزان مقاومت حرارتی برای اینکه فرش شما با قرار گرفتن کتری یا قابلمه داغ آسیب نبیند مناسب است، اما اگر اتوی داغ روی فرش قرار بگیرد فرش دچار سوختگی می شود.

الیاف پلی استر به خوبی در طبیعت تجزیه می شوند و هیچگونه آسیبی برای محیط زیست ایجاد نمی کنند.

جالب است بدانید که در صنعت فرش ماشینی جهان (بالاخص در کشورهای جهان اول) استفاده از نخ پلی استر (برخلاف نخ آکریلیک) در تمامی اجزای فرش به ویژه نخ خاب، امری متداول است.

اما فرش های پلی استر با تمام مزایایی که در بالا به آن اشاره شد معایبی هم دارند که در زیر به آن اشاره می کنیم:

معایب خرید فرش های پلی استر کاشان:

قبل از خرید فرش های ماشینی پلی استر کاشان لازم است بدانید که این جنس از فرش، عایق حرارتی چندان مناسبی نیستند و در برابر نور مستقیم خورشید نیز مقاومت کمی دارند اما از الیاف پلی پروپیلن مقاومترند.

عدم بازگشت پذیری فرش های پلی استر، یکی دیگر از خصوصیاتی است که قبل از خرید این جنس از فرش ماشینی باید به فکر کنید! زیرا بازگشت پذیری فرش های پلی استر (خصوصا اگر به علت فشار ناشی از اعمال بار و به مدت طولانی باشد) ضعیف است. پس اگر دکوراسیون منزل خود را به صورت مداوم عوض می کنید، نباید اجسام سنگین مانند مبل و میز را روی این نوع فرش قرار دهید.

این مساله را نیز در نظر بگیرید که فرش های پلی استر به مرور زمان و پس از چند سال پا خوری، نرمی و لطافت اولیه خود را از دست می دهد. البته گاهی برای کاهش ضعف بازگشت پذیری، میزان ارتفاع خاب این نوع فرش ها را کاهش می دهند تا ضعف برگشت پذیری پلی استر، کمتر خودنمایی کند.

این مقاله آموزشی در حال تکمیل است، با ما همراه باشید…

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید
اسکرول به بالا