تعریف جامع و کامل از تراکم فرش ماشینی

تعریف کامل و ساده از تراکم فرش ماشینی

آخرین بروزرسانی در

اگر به خاطر داشته باشید قبلا در یک مقاله به صورت مفصل در مورد “شانه فرش ماشینی” صحبت کردیم و گفتیم که این مفهوم رابطه ای مستقیم و محکم با اصطلاح ” تراکم فرش ماشینی دارد. این ارتباط در حدی است که بین مردم و فروشندگان پس از اصلاح شانه یا همان شانه فرش، بلافاصله از اصطلاح تراکم به عنوان معیارهای سنجش کیفیت و قیمت گذاری فرش ماشینی استفاده می شود.

هرچند قبلا هم گفتیم که عوامل تاثیرگذار در تعیین قیمت فرش ماشینی صرفا به شانه و تراکم محدود نمی شود و عوامل متعدد دیگری نیز در تعیین قیمت فرش موثرند – که بعدا هر کدام را به صورت مجزا شرح خواهیم داد – اما با توجه به اهمیت این موضوع و توجه عمومی به این دو اصطلاح در این مقاله قصد داریم به مفهوم اصطلاح ” تراکم فرش” که در حقیقت مکمل مقاله “شانه فرش” هست، بپردازیم. پس با ما همراه باشید تا بتوانید تبدیل به یک متخصص و کارشناس خانگی فرش تبدیل شوید و هنگام خرید فرش جلوی سو استفاده های احتمالی را بگیرید.

تراکم فرش ماشینی چیست ؟

آنچه که در کتاب ها و مجلات و دانشنامه های معتبر در مورد تراکم فرش ماشینی بیان شده به این اشاره دارد که منظور از اصطلاح تراکم رایج در فرش ماشینی، همان تراکم طولی نخ های خاب یا گره های فرش است که در اصطلاح تخصصی به آن تراکم خاب نیز گفته می شود.

در اینجا لازم است برای روشن تر شدن موضوع به یک نوع تراکم دیگر که در فرش وجود دارد اشاره کنیم . بنابراین ابتدا منظور از اصطلاح ” تراکم پودی ” را شرح می دهیم و سپس مجددا به بحث برمی گردیم.

تراکم پودی

تراکم پودی همان گونه که از نامش پیداست به تراکم و یا تعداد پودهای به کار رفته در طول فرش ، اطلاق می شود. بنابر این تراکم پودی نیز همان تراکم طولی فرش است که با توجه به پودهای به کار رفته در فرش محاسبه می شود. با توجه به اینکه تعداد پودهای به کار رفته در بافت فرش های ماشینی متغیر است (یک تا سه عدد برای هر ردیف یا رج فرش)، بنابراین تراکم پودی نیز تغییر پیدا می کند.

اگر برای هر ردیف فرش 1 عدد پود استفاده شود تراکم طولی یا همان تراکم گره های فرش با تراکم پودی برابر خواهد بود. اما اگر برای هر ردیف یا رج فرش 2 پود استفاده شود، تراکم پودی دو برابر تراکم طولی گره های فرش خواهد بود. و سرانجام اگر برای هر ردیف فرش از 3 پود استفاده شود تراکم پودی فرش 3 برابر تراکم طولی گره های فرش خواهد بود که دستگاه های جدید فرش ماشینی عموما از 3 عدد پود در بافتشان استفاده می کنند.

با توجه به آنچه در رابطه با تراکم طولی و تراکم گره های فرش و همچنین تفاوت آنها با تراکم پودی فرش گفتیم، به تراکم طولی یا تراکم خاب فرش به صورت مختصر تراکم فرش، می گویند. اما آنچه که در بازار و در میان مردم، فروشندگان و تولیدکنندگان فرش رایج است این است که تراکم پودی را به عنوان تراکم فرش اعلام می کنند.

تشخیص و محاسبه تراکم فرش

از آنچه در بخش بالا در رابطه با تراکم طولی و تراکم بیان کردیم و با توجه به اینکه گفتیم تقریبا همه دستگاه های مدرن و جدی فرش ماشینی از 3 پود در بافت هر ردیف و رج فرش استفاده می کنند بنابراین می توان نتیجه گرفت که اگر فرشی دارای تراکم عرضی یا همان شانه 1000 باشد، تراکم آن سه برابر آن یعنی 3000 خواهد بود.  پس در یک فرمول بسیار ساده می توان چنین بیان کرد که:

  • شانه فرش × (تعداد پود فرش در هر ردیف) = تراکم فرش

پس در فرش 1000 شانه استاندارد در یک متر طول فرش نیز (مانند عرض فرش) باید 1000 گره وجود داشته باشد که تراکم پودی آن که با ضریب 3 می شود 3000 و تراکم طولی یک فرش 1200 شانه استاندارد باید حداقل 1200 باشد و حداکثر با استفاده سه پود در هر رج ضریب 3 می شود و تراکم فرش 3600 خواهد شد. همانطور که در مقاله مربوط به ” محاسبه شانه فرش ماشینی ” نیز گفتیم شما می توانید به جای 1متر طول 10 و یا 5 سانت از طول فرش را ملاک و معیار عمل خود قرار دهید و بر اساس آن تراکم فرش را به دست آورید.

اما این نکته را مجددا تکرار می کنیم که این نحوه محاسبه تراکم فرش مربوط به فرشهای 3 پودی است که تقریبا همه دستگاهای 700 شانه به بالا تراکم شان را به این شکل محاسبه می کنند. اما در فرش 500 شانه و فرش 440 شانه و فرش 350 شانه و دیگر فرش های با تراکم پایین که معمولا با دستگاه های قدیمی بافت می شوند، معمولا 2 پود وجود دارد. به عنوان مثال در یک فرش 500 شانه وقتی گفته می شود تراکم آن 1000 است یعنی در یک متر طول فرش نیز (همانند عرض یا شانه فرش) 500 گره وجود دارد که با توجه به وجود 2 پود در بافت آن با ضریب 2، تراکم یک فرش 500 شانه استاندارد 1000 خواهد بود.

نکاتی که در تراکم فرش ماشینی باید در نظر داشته باشید

به این نکته توجه داشته باشید که با توجه به این که عرض دستگاههای تولید فرش ماشینی ثابت است تغییر تراکم عرضی یا همان شانه فرش بسیار کار سخت و حتی غیرممکن است. اما آنچه به راحتی در بافت فرش ماشینی قابل تغییر است تراکم طولی فرش است. به این شکل که مثلا می تواند از تعداد ردیف های بافت در طول فرش مقداری کم کرد. مثلا اگر فرش 1000 شانه به جای اینکه با تراکم طولی 1000 بافته شود در با تراکم 900 بافته شود در این صورت در 10 سانت عرض فرش 100گره و در 10 سانت طول فرش 90 گره وجود خواهد داشت. که این کم کردن تراکم فرش، یکی از شیوه های سودجویان می باشد.

¤ نکته مهم:      همانگونه که در مقاله ” شانه فرش ماشینی ” به شما قول داده بودم می خواهم در اینجا به روشن شدن یک نکته در مورد تراکم فرش 700 شانه اشاره کنم. با توجه به آنچه تا اینجا در مورد تراکم فرش آموخته اید اگر قرار باشد تراکم فرش با فرمول 3برابر کردن شانه فرش به دست آوریم خواهیم داشت:

شانه 700* 3پود = تراکم 2100

اما آنچه در مورد این نوع فرش بیشتر در بازار رواج دارد فرش 700 شانه تراکم 2550 است. اگر مقاله ” شانه فرش “ را به یاد داشته باشید در آنجا نیز به این نکته اشاره کردیم که فرش 700 شانه تراکم 2550 در حقیقت اگرچه نام 700 شانه را با خود دارد اما دستگاههای جدید تولید فرش 700 شانه در حقیقت 850 شانه دارند که تراکم حقیقی این فرشها را که 1500 باشد تشکیل می دهد. به همین دلیل در مورد فرش 700 شانه از اصطلاحاتی چون تراکم 2550 یا تراکم 2100 و تراکم 2250 استفاده می شود. بنابراین یک فرش فرش 700 شانه تراکم 2550 در یک متر عرض و طول خود 850 گره دارد که در 10 سانتی متر آن باید 85 گره یا رج وجود داشته باشد.

لطفا همین الان هر گونه سوال و یا نظری در مورد این مقاله دارید در بخش نظرات زیر همین پست درج کنید.

با مهر و ارادت

محمد حسین ارشدی بیدگلی

درصورتی که تا کنون مقاله ” شانه فرش ماشینی ” را مطالعه نکرده اید برای یادگیری بهتر و افزایش درست اطلاعات خود همن الان روی  لینک مقاله شانه فرش ماشینی کلیک نمایید و اطلاعات خود را افزایش دهید.

یک دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید
اسکرول به بالا