فرش 1600 شانه حقیقت یا دروغ

فرش 1600 شانه، حقیقت یا دروغ

آخرین بروزرسانی در

این روزها در برخی تبلیغات محیطی با عنوان هایی مانند ” تولید نخستین فرش 1600 شانه جهان ” مواجه می شویم که توجه مخاطبان و مشتریان فرش ماشینی را به خود جلب نموده است. در پی سوالاتی که برخی از عزیزان در این خصوص داشتند و شبهه هایی که در ذهن شان ایجاد شده بود، تصمیم گرفتیم که خبر تولید فرش 1600 شانه را مورد بررسی دقیق تر قرار داده و درستی و نادرستی آن را برای شما بزرگواران شفاف سازی کنیم.

تحلیل خبری و اطلاعاتی فرش 1600 شانه

در مرحله نخست برای مشخص شدن این خبر باید بدانیم که هر محصول جدیدی یک شرکت تولیدکننده دارد و محصولات خاص همچون دستگاه های نساجی و به طور خاص تر دستگاه های بافت و تولید فرش ماشینی، تولید کننده های شاخص دارند که برای تمامی فعالان این صنعت شناخته شده اند. بنابراین اگر دستگاه 1600 شانه تولید خود را آغاز کرده باشد، این مطلب پیش از آنکه در ایران رسانه ای شود، مطمئنا از طریق وبسایت رسمی شرکت تولیدکننده آن منتشر می شود.

شرکت های تولیدکننده دستگاه های بافت فرش ماشینی در حال حاضر منحصر شده اند به دو شرکت وندویل و شرکت شونهر. این دو شرکت مشهور و معتبر تولیدکنده دستگاه های فرشبافی در تا زمان نگارش این مقاله (آبانماه 1398 شمسی) هیچگونه خبری را در خصوص تولید، عرضه و یا حتی تصمیم گیری در این رابطه را در وبسایت های رسمی خود منتشر نکرده اند.

بررسی امکان فنی تولید فرش 1600 شانه

نکته بعدی که باید به آن توجه کرد، همانگونه که در مقاله مربوط به ” شانه فرش ” و ” تراکم فرش به طور کامل توضیح دادیم، تراکم فرش (که منظور همان تراکم طولی فرش است)، به راحتی قابل تغییر و کم و زیاد کردن است. اما در مورد شانه فرش ماجرا بسیار متفاوت است. در حقیقت، تغییر در شانه فرش نه تنها در بعضی موارد غیرممکن است، بلکه در مواردی هم که امکان افزایش شانه وجود دارد، با چالش ها و سختی های بسیاری روبه رو است.

البته بدیهی است که منظور ما از افزایش شانه فرش، آن گونه از افزایش شانه ای است که بر روی یک دستگاه بافندگی که برای بافت یک نوع فرش طراحی شده است اعمال می شود تا آن را به سطح بالاتر ارتقاع دهد. مثلا تبدیل و ارتقاء دستگاه تولید فرش 700 شانه به فرش 1000 شانه و یا ارتقاء دستگاه تولید فرش 1000 شانه به فرش 1200 شانه.

افزایش شانه فرش دارای چه چالش هایی است؟

یکی از چالش های افزایش شانه یک دستگاه بافندگی تغییراتی است که باید در ساختار و قطعات و دیگر موارد فنی صورت گیرد. این موارد مسلما مستلزم صرف هزینه زیاد است. علاوه بر این مدت زمانی که برای این تغییر نیاز است معمولا مدت طولانی است که در این مدت چرخ تولید شرکت از کار می افتد و این نیز یکی دیگر از زیان های انجام این تغییر است.

بعلاوه وقتی دستگاه بافت فرش ماشینی که معمولا عرض آن 3 متر است به شانه بالاتر ارتقاء می یابد، ناچار باید افزایش شانه و تراکم عرضی را به شکلی جبران نماید. این امر سبب می شود که دستگاه تبدیل شده که قبلا می توانست هر فرشی را تا عرض 3 متر ببافد پس از این تغییر نهایتا می تواند تا عرض 2.5 متر بافت نماید. به عبارت دیگر دیگر امکان فرش 12 متری (3*4) با چنین دستگاهی وجود نخواهد داشت و نهایتا این دستگاه می تواند فرش 9 متری (2.5*3.5 متری) تولید کند. مسلما این یک محدودیت بسیار مهم برای یک دستگاه تولید فرش ماشینی است که باعث می شود فقط شرکت هایی تن به این کار دهند که بیش از یک دستگاه بافندگی در یک گروه دارند و یا بعد از اعمال این تغییرات خواهند داشت.

با تمام این اوصاف و با در نظر گرفتن هزینه هایی که افزایش شانه فرش ماشینی دارد، باز برخی از شرکتها با جمع بندی مجموع سود و زیانی که در بلند مدت حاصل می کنند اقدام به انجام این کار کرده و می کنند. اما حتی این تغییر مکانیکی و هزینه بر تاکنون برای فرش 1500 شانه رخ نداده است. چرا که حتی اگر امکان انجام این کار بر روی دستگاه 1500 شانه وجود داشته باشد که این دستگاه به شانه بالاتر ارتقا داده شود، امکان بافت عرضی دستگاه از 3متر به 2.5متر کاهش خواهد یافت که این امر همانگونه که گفتیم یک نقص و محدودیت برای دستگاه است که معمولا کسی زیر بار آن نمی رود.

آیا فرش 1600 شانه تولید شده است؟

بنابراین با توجه به شواهد و قراین موجود و مطالبی که در بالا ذکر شد باید بگوییم که در حال حاضر (تا زمان نگارش این مطلب) بالاترین شانه و تراکم فرش ماشینی موجود در بازار فرش ماشینی، فرش 1500 شانه با تراکم 4500 است و آنچه در تبلیغات ممکن است با عنوان فرش 1600 شانه مشاهده نمایید، بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد. شما می توانید درستی و نادرستی اینگونه مطالبی را که در تبلیغات به چشم می خورد، با روش هایی که ما در همین وبسایت در رابطه با آموزش کامل فرش ماشینی، در اختیار شما قرار می دهیم بسنجید. امیدوارم این مطالب برای شما مفید بوده باشد.

در صورت تمایل برای اینکه آموزش های ساده و کاربردی ما را در رابطه با فرش ماشینی دنبال کنید و جلوی کلاهبرداران را بگیرید، می توانید با عضویت رایگان در سایت قالی کاشان، از این مطالب بهره مند شود.

یک دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید
اسکرول به بالا